Garanti ve İade Koşulları

Garanti Şartları Nelerdir?
Tüm ürünlerimiz ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altındadır. Arızalı ürününüzü faturası veya garanti belgesi ile birlikte size en yakın yetkili teknik servise teslim edebilirsiniz. Yetkili teknik servis bilgilerine garanti belgesi ve kullanım kılavuzlarından ulaşabilirsiniz. Teknik servisine ulaşım imkanınız olmayan markalar için bu ürünleri bize göndermeniz durumunda ürünler tarafımızdan yetkili servislere sizin adınıza gönderilmekte ve sonuç beklenmektedir. Arızalı ürünü doğrudan yetkili servise götürmeniz ya da göndermeniz daha hızlı sonuç almanızı sağlamaktadır. Yetkili servis ile problem yaşadığınızda bize başvurabilirsiniz. Ayıplı satılan ürünlerde gönderi bedeli firmamıza, ayıplı olmayıp garanti süresinde karşılaşılan arızalara istinaden gönderdiğiniz ürünlerin kargo bedeli ise tarafınıza aittir.
Üye Güvenliği
Üyenin güvenliği için mağazamızda her türlü önlem alınmıştır. Bu alınan önlemlerin yanında sizlerde üye bilgilerinizin güvenliğinden sorumlusunuz. Mağazamıza giriş için kullandığınız bilgilerinizi hiç kimse ile paylaşmayın, güvenli olduğundan emin olmadığınız bilgisayarlardan sisteme giriş yapmayın. Farklı Adres Her üye İçin Sipariş Sonlandırırken kendi kayıtlı adresi haricinde farklı adres girebileceği bir adres bölümü bulunmaktadır. Adres bölümünü arkadaşlarınıza hediye gönderirken kullanabileceğiniz gibi, farklı adreslerde olduğunuz dönemlerde kullanabilmeniz için düşünülmüştür. Örneğin: Çalıştığınız şirketin farklı şubelerinde bulunacağınız dönemlerde veya yazlıkta kaldığınız dönemlerde. Yâda faturanızın size siparişinizin bir arkadaşınıza ulaşmasını istiyorsanız
Ürün iade süresi ne kadardır?
Mazeretsiz iade ve ürün değişimleri: - Ürün çeşitli sebeplerle beklentinizi karşılamadı ise 14 gün içerisinde mazeretsiz iade hakkınız bulunmaktadır. - 14 günü aşan sürelerde ise geri ödeme yoluyla iade yapılmamaktadır. Ancak 90 gün boyunca ürünü istediğiniz zaman değiştirebilir ya da yerine ürün bedeli kadar tokerbebe alışveriş çeki alabilirsiniz. - Tekstil ve güneş yaz ürünleri kategorisinde değişim süresi tüm şartlar uygun olması durumunda 30 gündür. Ürünün ayıplı olduğu kararı yetkili teknik servisler tarafından verilmektedir. Bu süreden sonra karşılaşılan kusurlar garanti kapsamında değerlendirilecektir. - Garanti süresi içerisinde karşılaştığınız problemler için 0312 911 16 66 numaralı telefonumuzdan bilgi edinebilirsiniz.
Siparişimi kargoya verilmeden nasıl iptal ederim?
Siparişinizi kargoya verilmeden iptal etmek isterseniz talebinizi aynı gün saat 15:00’a kadar 0312 911 16 66 numaralı telefonumuzdan bize iletmeniz gerekmektedir. Siparişiniz yola çıkmış olursa bu durum size bildirilecek ve iade işlemleri gerekli olacaktır.
Ürün iadesinde yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Hızlı bir şekilde iadenizi oluşturabilirsiniz. 1-Hesabım Kısmında Siparişlerim Sekmesine tıklayınız. 2-Siparişiniz İade Et Butonu Çıkacaktır Tıklayınız. 3-İade sebebinizi yazınız. 4-Ürünü Paketleyiniz. ( Faturası,Garanti belgesi ve Tüm parçalarının tam olduğundan emin olunuz.) 5-Kargo Firmasını çağırınız ve teslim ediniz. 6-Paket bize ulaştıktan sonra kontrolleri yapılır. Sizin isteğinize göre para iade,çek veya hediye çeki tanımlanır. Dikkat Edilmesi Gerekenler; -Ürünün Orjinal Faturası ile gönderilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde iadesi kabul edilmeycektir. -İade edeceğiniz ürünün kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş ya da paketinin hasar görmemiş olması gerekmektedir. - İade etmek istediğiniz ürünleri tüm aksesuarları ve orijinal kutusu ile göndermeniz gerekmektedir. Ürünler adresimize gönderilirken orijinal kutusu zarar görmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir. Yani; ürünler kargoya direkt orijinal kutusu ile değil, orijinal kutusunun koruyucu bir koliye yerleştirilmesinden sonra gönderilmelidir.
Ürün iadesinde kargo ücreti kim tarafından karşılanır?
İade prosedürüne uygun sürelerde yapılan tüm iade işlemlerinde ürünleri Yurtiçi KArgo ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Ürünü göndermeden önce iade sebebinizi 0312 911 16 16 numaralı telefonumuzdan bize iletmeniz gerekmektedir. Temsilcilerimiz, Yurtiçi Kargo adresinize uğrayarak ürünlerin teslim alınmasını ve ücretsiz kargo ile gelmesini sağlayacaktır. Yurtici Kargo dışındaki firmalarla yapacağınız gönderilerde kargo bedeli sizin tarafınızdan karşılanmış olmalıdır, aksi halde karşı ödemeli gönderi teslim alınmaz.
Hangi ürünler iade kapsamı dışındadır?
Ayıbı yetkili teknik birimler tarafından tespit edilen tüm ürünler iade edilebilir ancak mazeretsiz iadeler aşağıdaki durumlarda kesinlikle yapılamamaktadır:Kapsam dışı ürünlerBiberon, emzik, göğüs pedi, bebek bezi, göğüs pompası vb. tüm hijyenik gruba dahil ürünlerJelatin, blister ya da vakumlu ambalajlı ürünlerde ambalajı açılmış ya da zarar görmüş olanlarDVD, VCD, kitap, dergi vb. kopyalanabilir ürünlerİç çamaşırları ve yıkanmış tekstil ürünleriGıda ürünleri (mama, içecek vs.)Koruyucu bandı olmayan hızlı tüketim ürünleri (krem, şampuan, vb. ürünler)Teşhir / fırsat köşesi reyonunda indirimli olarak satılan ve kusuru önceden belirtilen ürünlerTüm kullanılmış ürünler (satılabilirlik özelliğinin yitirilmesinden dolayı iade ve değişim süresine uygun olsa dahi iade ya da değişimi söz konusu olmamaktadır)Ambalajı bozulmuş ürünler: Değiştirilmek istenen ürün, satın alındığı andaki gibi kusursuz, eksiksiz ve orijinal kutusunda olmalıdır. Kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilemeyen ürünlerin iadesi ya da değişimi mümkün değildir.
İade Adresi Neresidir?
İade Adresi : Ceyhun Atıf Kansu Caddesi Ata Plaza No:100/1-B Balgat / Ankara
Ürünleri Toker Bebe Mağazalarında İade,Değişim Yapabilirmiyim?
E-toker.com dan almış olduğunuz ürünleri Toker Bebe Mağazaların iade ve değişim yapabilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.